Augant profesionalių darbuotojų poreikiui, konkurencija tarp darbdavių didėja. Šią talentų kovą laimi įmonės, turinčios stiprią darbdavio reputaciją. Kas ir kaip ją kuria? Kokie aspektai vis dar lieka patraukliausi potencialiems darbuotojams? Kaip netradicinės komunikacijos formos gali padėti pritraukti darbuotojų šiuolaikiniame informacijos triukšme? Apie tai Lietuvos komunikacijos asociacijos (LTKA) renginyje savo įžvalgomis dalijosi Živilė Brazė („Omnisend“), Božena Petikonis-Šabanienė („Ignitis renewables“) ir Jaunius Špakauskas („BITĖ Lietuva“).
Kuriant darbdavio įvaizdį svarbu bendradarbiauti
Božena Petikonis-Šabanienė, tarptautinės žaliosios energetikos įmonės „Ignitis renewables“ personalo vadovė, pabrėžia, jog formuojant darbdavio įvaizdį organizacijoje, neužtenka kelių komunikacijos kanalų, reikia sukurti sistemą, kad jie būtų tinkamai naudojami.
O tai galima padaryti tik užtikrinus dialogą ir bendradarbiavimą tarp skirtingų organizacijos funkcinių komandų. Suformavus strategiją, išsikėlus tikslus ir sukūrus pridėtinės vertės paketą komandos nariams, į įgyvendinimo procesą privalo įsitraukti tiek personalo komanda, tiek komunikacijos skyrius.
„Mano nuomone, didžiausia problema rinkoje šiuo metu – į darbdavio įvaizdį dažnai žiūrime vien iš naujų darbuotojų pritraukimo pusės. Siekiame, kad potencialūs kandidatai sužinotų apie įmonę. Tačiau darbdavio įvaizdžio sąvoka yra plati. Ji prasideda nuo tų, kurie dar nežino apie mūsų organizaciją ir baigiasi įmonės alumnais, jau išėjusiais darbuotojais, vis dar besidalijančiais savo patirtimi“, – teigia „Ignitis renewables“ personalo vadovė.
Pasak jos, darbdavio įvaizdžio formavimas apima kiekvieną darbuotojo veiklos etapą, visą jo kelionę. Sutelkdami dėmesį tik į pritraukimą, pamirštame, kad tai, kaip ir kuo gyvena esami darbuotojai, yra labai svarbu. Kitu atveju, tai yra tiesiog reklama – ne darbdavio įvaizdis.
Siūloma vertė – darbdavio prekės ženklo esmė
Maždaug prieš dešimtmetį darbdavio įvaizdžio kūrimas daugiausia buvo orientuotas į prekės ženklo patrauklumo kūrimą, o į darbuotojų patirtį – mažiau. Šiandien šie tikslai yra labai susiję. Didžiausias iššūkis – kaip išsiskirti, kai visi rinkoje siūlo gan vienodas pridėtines vertes potencialiems darbuotojams.
„Vertės pasiūlymas – pažadas, kurį organizacija siūlo esamiems ir būsimiems darbuotojams ir įsipareigoja laikytis. Tai turėtų būti kiekvienos organizacijos pirminis darbas, jei darbdavio įvaizdžiu organizacijoje nebuvo rūpintasi sistemingai arba vertės pasiūlymas nebuvo išgrynintas. Toks žingsnis leis formuoti aiškią kryptį, kuri padės atliepti tiek esamų darbuotojų, tiek būsimų kandidatų lūkesčius – ką reiškia dirbti jūsų įmonėje“, – kaip vieną pagrindinių darbdavio įvaizdžio komponentų išskiria Živilė Brazė, „Omnisend“ darbdavio prekės ženklo vadovė.
Kas lemia darbdavio patrauklumą?
Norint užtikrinti vertės pasiūlymo veiksmingumą, ne mažiau svarbu išanalizuoti rinkos tendencijas, savo prekės vardo žinomumą bei potencialių kandidatų lūkesčius. Šiuo metu darbdavio įvaizdžiui matuoti organizacijos pasitelkia įvairius rodiklius, pavyzdžiui, žiniasklaidos metrikas, naujokų apklausas, socialinių tinklų rezultatus ir metinius tyrimus.
„Kiekvienais metais darome išsamų tyrimą, kuriame matuojame, kaip augo mūsų žinomumas, kokios mūsų pozicijos rinkoje lyginant su mūsų konkurentais ir su kokiomis darbdavio įvaizdžio savybėmis mus sieja. Šįmet atlikto tyrimo duomenys parodė, jog tinkamas darbas net 9 iš 10 apklaustųjų pirmiausia siejasi su patraukliu atlyginimu. Svarstantys apie darbo pokyčius taip pat išskiria pagarbą darbuotojui, kompetentingą tiesioginį vadovą, lankstų darbo grafiką ir galimybę tobulėti profesinėje srityje“, – vardija Ž. Brazė.
Įmonės „Omnisend“ darbdavio prekės ženklo vadovė pastebi, kad, priešingai nei kitų sričių darbuotojams, IT specialistams ypač svarbi lankstaus darbo galimybė. Šio poreikio formavimui įtakos turėjo ir pandemija. „Tyrimas leido mums išsigryninti, jog lankstumas tapo mūsų rinkos standartu“, – sako ji.
Originalumas ir drąsa atsiperka
Skaitmeninių paslaugų bendrovės „BITĖ Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas teigia, jog geros kultūros – negana, būtina ir strateginė disciplina. Jo nuomone, norint užtikrinti ilgalaikę sėkmę būtina nuosekliai laikytis darbdavio įvaizdžio strategijos. „Įvairios originalios „Bitė Lietuva“ darbdavio komunikacijos kampanijos turi tam tikrą, su tęstinumu susijusią logiką, ir yra pasiteisinęs sprendimas“ – teigia jis.
Netradicines darbuotojų paieškos kampanijas įgyvendinanti įmonė, potencialių darbuotojų ieškojo kavinėje, pažinčių programėlėje ir net kelionės „Tesla“ elektromobiliu metu. Šios originalios priemonės ne tik palengvino atrankos procesą, bet ir leido būsimiems darbuotojams neformaliai susipažinti su potencialaus darbdavio kultūra.
„Minėtos kampanijos leido pristatyti „Bitę“, kaip startuolišką kultūrą puoselėjantį ir į darbuotojus orientuotą darbdavį. Taip pozicionuodamiesi pristatome save ne tik potencialiems darbuotojams, tačiau ir klientams. Įmonės, kurios sistemiškai pažvelgia į organizacijos kultūrą, strategiją ir taktiką yra apdovanotos nuoseklumo vaisiais: vienas kurių yra sugrįžtantys darbuotojai“, – atskleidžia J. Špakauskas.
Kaip stiprinti darbdavio įvaizdį 2023?
Auganti infliacija, geopolitinė situacija, didėjanti emigracija bei kylančios kainos veikia rinkos dinamiką, tad atliepti darbuotojų lūkesčius šiais metais nebus lengviau.
„Siekdami pritraukti darbuotojų itin konkurencingoje aplinkoje, darbdaviai šiais metais turėtų skirti daugiau dėmesio darbdavio vertės pasiūlymo įgyvendinimui bei organizacijos kultūros svarbai. Tikslinga puoselėti darbuotojų gerovę, ypač emocinę, taip pat – skatinti padėkos kultūrą“, – teigia Ž. Brazė, „Omnisend“ darbdavio prekės ženklo vadovė.
Ji taip pat išskiria organizacijų požiūrį į įvairovės ir įtraukties klausimus, naudų krepšelio suasmeninimą bei prekės ženklo ambasadorių auginimą ir įgalinimą. Tai ypač pasikeis socialiniam tinklui „LinkedIn“ artimiausiu metu įvedant naują reklamos formą – galimybę įmonėms reklamuoti savo darbuotojų įrašus.