fbpx
image

Terminų žodynas

Aiškinamasis ryšių su visuomene terminų žodynas

Ryšių su visuomene (angl. Public relations) veikla pasaulyje yra įprasta ir paplitusi praktika. Skirtingos organizacijos suvokia, kad būtina palaikyti nuolatinius ryšius ne tik su savo klientais, tiekėjais, darbuotojais ar auditorijomis, į kurias nukreipta jų veikla, bet ir su atskiromis visuomenės grupėmis, žinoti, kokia visuomenės nuomonė apie jas, ir tinkamai planuoti savo veiksmus, siekiant kurti ir palaikyti teigiamą įvaizdį, stiprinti reputaciją.

Tik atkūrus nepriklausomybę 1990 m. Lietuvoje pradėti taikyti ryšių su visuomene veiklos metodai, organizacijose įsteigti pirmieji savarankiški ryšių su visuomene skyriai ar departamentai, atsakingi už gerus institucijos ir visuomenės santykius. 1996 m. įsteigta pirmoji valstybinių ir verslo organizacijų darbuotojų sąjunga – Lietuvos viešųjų ryšių asociacija. Vėliau įkurta ir daugiau panašių asociacijų, vienijančių šioje srityje dirbančius specialistus, pradėti skaityti specialūs ryšių su visuomene kursai aukštųjų mokyklų studentams, rengti šios srities specialistai. Pirmieji moksliniai leidiniai ryšių su visuomene tematika pasirodė palyginti visai neseniai – tik 1997 m.

Ryšių su visuomene srities sąvokos neretai įvardijamos skirtingai. Taip gali atsitikti dėl kelių priežasčių: nusistovėjusių lietuviškų ryšių su visuomene terminų vartojimo, reguliaraus norminimo ir sisteminimo nebuvimo (skirtinguose moksliniuose leidiniuose tos pačios sąvokos įvardijamos skirtingai, nėra vieno dominuojančio ryšių su visuomene požiūrio ar apibrėžties), žinių ir kompetencijos trūkumo ir pan. Kai kurie vartojami terminai yra netaisyklingi ir neteiktini vartoti profesionalizmai, svetimybės, atėjusios sovietmečiu ar atgavus nepriklausomybę iš anglų kalbos kaip vertalai kartu su naujomis sąvokomis. Taigi iškilo poreikis sudaryti žodyną, kuriame būtų sukaupti įvairiuose tekstuose pavartoti ryšių su visuomene lietuviški ir nelietuviški terminai, pateiktos jų apibrėžtys, vartosenos variantai, netaisyklingų terminų taisymai.

Aiškinamajame ryšių su visuomene terminų žodyne pateikti 655 terminai, apimantys ryšių su visuomene struktūrą ir raidą, etiką ir teisę, ryšių su visuomene auditorijas, taip pat ir kitų giminingų sričių (rinkodaros, žurnalistikos, komunikacijos mokslų, sociologijos, vadybos ir kt.) pagrindines sąvokas.

Tikimasi, kad pirmasis aiškinamasis ryšių su visuomene terminų žodynas bus aktualus šios specialybės atstovams ir besidomintiems šia sritimi (organizacijų vadovams, politikams, visuomenės lyderiams ir kt.). Viliamasi, jog žodynas taps visų komunikacijos profesionalų kasdieniniu darbo įrankiu, siekiant tobulėti ir puoselėti savo darbo kultūrą.